Kompletny przewodnik po pierwszej wizycie u ginekologa

Sie 25, 2021 Zdrowie

Kompletny przewodnik po pierwszej wizycie u ginekologa

To całkowicie normalne, że czujesz się onieśmielona lub nieswojo, gdy widzisz po raz pierwszy ginekologa/położnika. Pozwalanie nieznajomemu badać Cię i omawiać delikatne, osobiste tematy zdrowotne może wydawać się obce i przerażające. Jednak nie musi tak być, gdy wiesz, czego się spodziewać!

 

Oto, jak przygotować się do pierwszego egzaminu , abyś mógł czuć się pewnie, wzmocniony i zadowolony ze swojego zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Przed wizytą

Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad swoim zdrowiem i możesz być wybredny, próbując znaleźć odpowiedniego dla siebie opiekuna . Zastanów się na przykład, czy czujesz się bardziej komfortowo z lekarzem płci męskiej czy żeńskiej i przeprowadź badania, aby znaleźć takiego, który Ci się podoba. Dobry ginekolog dziewczęcy warszawa, to poszukiwany specjalista.

W dniu wizyty weź normalny prysznic wodą z mydłem i ubierz się wygodnie. Nie martw się o to, jak wyglądasz ani jak jesteś zadbany. Pamiętaj, lekarz nie będzie osądzał. Ich celem jest ocena medyczna i zawodowa.

W twoim okresie? Tym też się nie stresuj! Chociaż możesz czuć się zakłopotany, jest to całkowicie normalne i większość badań można wykonać bez żadnych problemów.

Możesz również zabrać ze sobą rodzica lub bliskiego przyjaciela na pierwszą wizytę, jeśli pomoże ci to poczuć się swobodniej.

Ważne jest również, aby przygotować listę pytań do omówienia z lekarzem. Miej jasny cel w swoim umyśle dotyczący powodu wizyty, abyś mógł być lepszym adwokatem dla siebie i zgłaszać wszelkie wątpliwości, zakres prac poznasz na stronie https://doktor.waw.pl/zakres-uslug-2/. Większość lekarzy planuje 20-30 minut na każdą wizytę, więc przygotuj się przed i jak najlepiej wykorzystaj swój czas.

Twoja lista może potencjalnie zawierać takie tematy, jak ból, skurcze, obfite krwawienie, nieregularne miesiączki, zmiany nastroju, opcje kontroli urodzeń lub testy na infekcje przenoszone drogą płciową.

Przygotuj się na rozmowę o swoim cyklu menstruacyjnym, życiu seksualnym i historii medycznej. Nie bój się być otwartym i szczerym. Pamiętaj też, że Twój lekarz nie będzie Cię osądzał i zachowuje wszystko w tajemnicy.

Ważne jest również, aby zaopatrzyć się w listę wszystkich przyjmowanych leków, przebytych operacji i wszelkich istotnych historii zdrowia rodziny, takich jak zakrzepy krwi, cukrzyca lub rak.

Spotkanie

Większość lekarzy przeprowadza ogólne badanie fizyczne dotyczące wzrostu, wagi i ciśnienia krwi. Mogą dodatkowo poprosić o próbkę krwi lub moczu.

Jeśli masz mniej niż 21 lat, najprawdopodobniej nie będziesz mieć podczas pierwszej wizyty badania miednicy ani wymazu cytologicznego. Jednak jest to bardziej prawdopodobne, jeśli jesteś aktywny seksualnie, masz nieprawidłowe lub bolesne miesiączki lub chcesz wykonać testy. Jeśli masz 21 lat lub więcej, co roku zaleca się badanie miednicy i badanie cytologiczne.

Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego rodzaju egzaminu podczas pierwszej wizyty.

Badanie piersi
Młode kobiety są w grupie niskiego ryzyka zachorowania na raka piersi. Jednak lekarz może nadal przeprowadzić badanie piersi i udzielić wskazówek, jak wykonać własne badanie. Często uczą również, jak rozpoznać nieprawidłowe zmiany w piersiach.

Cytologia: wymaz 
Test Pap (lub wymaz Pap) polega na tym, że lekarz pobiera wymaz z dolnej części macicy, która łączy się z pochwą, szyjką macicy, aby pobrać niewielką próbkę komórek szyjki macicy. Ta próbka służy do sprawdzania nieprawidłowości, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy, który jest rzadki i często uleczalny.

Badanie miednicy
Egzamin ginekologiczny składa się z trzech części. Najpierw lekarz przeprowadzi zewnętrzne badanie narządów płciowych sromu. Srom składa się ze wszystkiego, co można zobaczyć na zewnątrz ciała, warg sromowych, łechtaczki i otworu pochwy. Jeśli chcesz, nie bój się poprosić lekarza o lustro, abyś mógł zobaczyć, co się dzieje i zadać pytania dotyczące nazwy, lokalizacji i funkcji każdej części.

Następnie lekarz może użyć wziernika do zbadania pochwy i szyjki macicy. To wtedy pobiera próbki do testu Pap i niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli ta część badania jest niewygodna lub bolesna, powiadom swojego lekarza, aby mógł użyć mniejszego wziernika. I nie martw się, ta część egzaminu zwykle kończy się za minutę lub mniej.

Na koniec lekarz przeprowadzi dwuręczne badanie narządów rozrodczych. Kładzie jedną rękę na podbrzuszu, a drugą wkłada jeden lub dwa palce w rękawiczce do pochwy, aby wyczuć macicę i jajniki. Ponownie, szybko się kończy i zajmuje tylko około minuty lub mniej.

Szczepionki i leki

Jeśli nie otrzymałeś szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), porozmawiaj ze swoim lekarzem. Ta szczepionka chroni przed nowotworami szyjki macicy, pochwy i sromu, które są spowodowane infekcją HPV.

Twój lekarz może również przepisać ci leki. Kontrola urodzeń może pomóc w stanach takich jak endometrioza, która powoduje bolesne, obfite miesiączki i trudności w zajściu w ciążę. Może również pomóc w zespole policystycznych jajników, który wpływa na poziom żeńskich hormonów, powoduje brak miesiączki i niepłodność .

Te stany są uleczalne – często z pozytywnymi wynikami. Więc nie martw się ani nie bój zadawać swojemu lekarzowi jakich kolwiek pytań, które przyjdą Ci do głowy.

Po spotkaniu
Jeśli podczas wizyty zostały przeprowadzone jakiekolwiek badania, możesz otrzymać telefon kontrolny lub e-mail z gabinetu lekarskiego z wynikami. W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o powrót na wizytę kontrolną.

Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie następnej wizyty lub corocznej wizyty fizycznej przed wyjazdem.

marymont

Przezmarymont

Marymont - Część południowo-wschodnia warszawskich Bielan i północna warszawskiego Żoliborza. Warszawa to moje miasto. Tu mieszkam, w Warszawie się wychowałem. O Warszawie pisze.. głównie :P